Poławiacze bursztynu Start          pogoda Krym          Polo Tuning          Powozy pl          Pop Corn          Ponton 180D


Podstrony hynio portal Pobierz druk wpłaty do ZUS Poradnik Do Gry Ghost Master powieść historyczna stresczenie pończoszki w biurze pożegnalny SMS do ukochanego połączenia kolejowe toruń-białystok Pobierz gry na telefon darmowe Pomysły nazaproszenia urodzinowe pozycjonowanie stron porady Powiatowy Urząd prawy w Warszawie zarządanie strategiczne 200
collingwood football club
jak rozpoznać pierwsze obiawy ciąży
liarn yann enterprise co

Newsletter Your E-mail Address:

  Subscribe
  Un-SubscribeLogin here
Uid 
Pwd
            
                     
         

 

Search This Site
two or three keywords

          
Tell a Friend About This Web Site!

Your Email  
Friend's Email
Message

     

                                       

                                                                                                                                     

 
Welcome to ArticleCity.com

hynio portal

Ależ tu komentarzy! Aż gęsto!

(...)

Tytuł: Nic do niego nie mam. Nie widziałam takiego nigdzie, a to powinno spełnić średnie wymagania co do oryginalności. Niezbyt wysilony, składa się z dwóch słów, z których jedno określa drugie. W sumie standard. Może przyciągać wielbicieli rach-ciach-ciach (bo rozbójnik) i wielbicieli lokalnych klimatów (Bałtyk). Skojarzenie Bałtyku z rozbójnikiem wywołuje lawinę innych skojarzeń, morski rozbójnik wiadomo, pirat, ale mogą być też złośliwi rybacy, poławiacze bursztynu czy jakieś trytony, hm, masę tego da się wysnuć i jeszcze trochę. W każdym bądź razie jestem nastawiona dość optymistycznie, zobaczymy, jak będzie dalej. Podczas pisania tego komentarza zachowuję się jak przeciętny czytelnik, uprzedzam.Zapewnia każdy z nas ma swoje ulubione miejsce, gdzie lubi jeździć na ptaki. Chciałabym dziś pokazać jedno z moich miejść. Jest to ujscie Wisły.Odwiedzam je wilokrotnie w ciagu roku, oczywiscie poza sezonem letnin.
Wczoraj wybrałam się z przyjaciółmi na ptaki. Pogoda okropna, wiatr, snieg, oblodzone kamienie, a później zalane wodą. Więc zdjecia ujścia Wisły są nie z tej wycieczki.
Na Wisle jak zawsze tysiące lodówek, nurogesi, czernice, gągoły.
Na morzu perkozy dwuczube, rogate, zauszniki, mewy rózne gatunki . Na brzegupiaskowiec, kamuszkik i biegusy zmienne.no i poławiacze bursztynu.Dobrze, że przypomniałeś tego posta to choć te rażące byki z pierwszego posta poprawiłem Co do bursztynów to tak, 400nm pozwala już na poszukiwanie bursztynów z dobrymi efektami (robiłem kilka takich doświetlaczy dla poławiaczy). Niestety aktualnie wszystkie UVki są out of stock Po urlopie może zamówię coś w nowej obudowie Federal Edison (też UV 400nm) i spróbuję coś na tym zmontowaćWybrałam się kiedyś do Krynicy, ale nie dojechałam, bo skręciłam na Jantar... i też było suuuper... do tego jak trafisz, to co roku są zawody poławiaczy bursztynu.. Przez Krynicę przejechałam i ogólnie wszędzie dookoła jest ok, bo coraz większa konkurencja i puki co tanio, czysto i do plazy blisko... do tego smażalnie ryb, które warto odwiedzać.. są różnej kategorii. ale nawet najbardziej luksusowo podana rybka nie była zbyt droga.... a smaczne były wszystkie...Dużo bursztynu ,wprawdzie drobnicy ale zdarzały się też większe kawałki znalazłem podczs jesiennego pobytu w Jantarze Poranne spacery do Mikoszewa. Widziałem tam też poławiaczy ,którzy wchodzili w gumowych ubraniach do morza , wyławiali nawet ciekawe okazy ciekawe okazy.Ponieważ znajduję różne określenia regionu Pałuk, proszę o dyskusję cz mam rację na temat granic Pałuk.
Cytuję za http://www.ttt.turek.net.pl/?action=informacje&idin=74&ids=3
...
Pałuki - region etnograficzno-historyczny, za stolicę którego uważa się Żnin, leży w północno-wschodniej części Niziny Wielkopolsko-Kujawskie, zajmując część Wysoczyzny Gnieźnieńskiej, która geograficznie stanowi zwartą całość z Wielkopolską, i stanowi jeden z najciekawszych odcinków Szlaku Piastowskiego. Czasami uważa się je za obszar przejściowy między Wielkopolską a Kujawami i Pomorzem.
Granice Pałuk na północy i wschodzie biegną Notecią, na południowym wschodzie - doliną Foluskiej Strugi, na południu - Wełną. Granica zachodnia przebiega przez Rogoźno i Margonin, choć czasem wyznacza się ją też na linii Wągrowiec-Jez. Kaliszańskie-Smogulec.
Pałuki zajmują powierzchnię 2000 km2 istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy regionu. Jedna z nich - najbardziej powszechna mówi, iż nazwa Pałuki wywodzi się od łukowatego czyli pagórkowatego terenu poprzecinanego licznymi jeziorami, których jest tu aż 130, wokół których rosną podmokłe łąki zwane łęgami. Stosunkowo czyste jeziora, duże połacie lasów ( 25 % powierzchni ) oraz liczne atrakcje turystyczne już od dawna przyciągały turystów.
W dawnych czasach słowo "Pałuki" było zawołaniem rycerzy, którzy wyrośli z tej ziemi i od wieków byli z nią związani.
Bogactwem naturalnym, które kryje w sobie ziemia pałucka jest sól kamienna (okolice Wapna, Damasławka), wapienie (Bielawy, Wapienno), duże złoża piaskowców, żwirów i iłów ceramicznych. Na łąkach występuje torf — kiedyś wykorzystywany jako opał. Dużą uwagę ludzką skupiał bursztyn kopalny poławiany w jeziorach. Duże Jezioro Żnińskie było dzierżawione przez poławiaczy bursztynu. Pierwsze ślady bytowania człowieka na terenie powiatu żnińskiego sięgają 10 000 lat p.n.e. Doskonale zachowanym reliktem osadnictwa jest słynny Biskupin z okresu kultury łużyckiej sprzed 700 lat p.n.e., ale podobne osady przebadano w Izdebnie, Smuszewie i - największą - w Sobiejuchach.
Z Imperium Rzymskiego na początku naszej ery przebiegał przez Pałuki Szlak Bursztynowy. W średniowieczu szlak ten, wiodąc z południa Europy, przechodził przez stolicę Pałuk - Żnin. Pałuczanie byli jednym z sześciu plemion, które stworzyły państwo Polan, dając tym samym początek państwowości polskiej. Do I połowy XVII wieku Pałuki były jednym z najbogatszych rejonów Polski zachował odrębność kultury ludowej, gwarę, poczucie więzi regionalnej oraz lokalny patriotyzm.
Pałuki są ciekawym regionem etnograficznym. Mężczyźni na Pałukach nosili czarne buty z cholewami i wpuszczone w nie spodnie w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym, a odświętnie i białe. Biała lub kolorowa, ale jednobarwna koszula, a na szyi zamiast krawata kolorowa chusta. Na to długa, lecz krótsza niż w innych częściach Wielkopolski sukmana z odwijanym kołnierzem i klapami. Strój kobiety zależny był pod względem barwy i nakrycia głowy od wieku. Oprócz chusteczek mężatki nosiły koronkowe płaskie czepce wiązane po bokach, z bardzo długimi, sięgającymi poza kolana końcami. Typowy element zdobniczy to stylizowane kwiaty. Ponadto bluzka ze ściągniętym w okolicy nadgarstka rękawem i długim, marszczonym mankietem. Pod szyją koronkowa kryza, haftowany stanik i długa spódnica Charakterystyczne są hafty białe na białym lub szarym płótnie.
MOSiR w Gdańsku serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w gdańskich eliminacjach do XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Wystartować może każdy, podobnie jak każdy może wygrać udział w wielkim finale Mistrzostw w Jantarze. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności. To przyjemna zabawa dla starszych i młodszych. Wygra osoba, która pozyska największą ilość bryłek bursztynu, które należy wydobyć z morskich patyków i piasku, używając do tego specjalnego sitka – kaszorka.

Zawody rozegrane zostaną w piątek 3 lipca 2009 roku na plaży w Gdańsku-Brzeźnie, po prawej stronie gdańskiego molo. Impreza ma charakter otwarty i mogą w niej uczestniczyć dorośli, jak również dzieci i młodzież. Zapisy prowadzone będą bezpośrednio przed zawodami w godzinach 11.00 - 12.00 w miejscu rozgrywania imprezy - po prawej molo w Gdańsku-Brzeźnie (ul. Jantarowa 1). Poławianie zaczynamy od godziny 12.00.

Zwycięzcy gdańskich eliminacji w kategorii dorosłych uzyskają prawo startu w Finale XI Mistrzostw Świata, który odbędzie się w Jantarze w dniu 12 lipca 2009. Uczestnikom finałów główny organizator zapewnia nocleg. Dodatkowo na najlepszych poławiaczy bursztynu w gdańskich eliminacjach czekają puchary i mnóstwo upominków.

Oprócz zawodów w formule mistrzostw przeprowadzone zostaną również Gdańskie Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu. Do tego celu zostaną przygotowane pojemniki z solanką (bursztyn wypływa na wierzch w słonej wodzie morskiej). Zwycięzcą zostanie osoba, która pozyska największą ilość bałtyckiego złota. Ta część zawodów będzie bardziej dynamiczna. Uczestnicy odległość miedzy stanowiskami będą musieli pokonać biegiem, co podniesie widowiskowość.

Obu imprezom o sportowo-rekreacyjnym charakterze towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. występy zespołów "Retro Voice" oraz TKM. W programie znajdą się również liczne występy oraz konkursy dla najmłodszych uczestników imprezy. Na molo zostaną ustawione stoiska, na których będzie można zapoznać sie z ofertą turystyczną Gdańska, obejrzeć wirtualną wystawę Muzeum Bursztynu w Gdańsku, "Skarby Gdańska – Bursztyn", "Jak wydobywa się bursztyn". Ciekawostką będą pokazy inkluzji z użyciem mikroskopu oraz szlifowania i obróbki bursztynu i wiele innych atrakcji, a wśród nich m.in stoisko z kamerami Sony, którymi będzie można nagrać udział w imprezie i wypalić materiał na płycie na pamiątkę. Dzieciaki z pewnością pobawią się w basenie z pianą.

Wśród uczestników eliminacji oraz gdańskich zawodów rozlosujemy atrakcyjne nagrody:
* rejs 24-godzinny promem Stena Line do Szwecji dla 2 osób
* voucher Novotel Marina

Doskonałą pamiątką z udziału w imprezie będzie wspólne zdjęcie wszystkich uczestników, które opublikowane zostanie w Gazecie Wyborczej.

Honorowymi patronami Mistrzostw są: Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego - Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Mieczysław Struk.

Program imprezy:
* godzina 11.30 – 16.00 – rozpoczęcie festynu, występ zespołu Retro Voice
* 12.00 - uroczyste otwarcie mistrzostw oraz rozpoczęcie zawodów
* 12.00 – 14.00 – eliminacje Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu
* 14.00 – wręczenie nagród eliminacji
* 14.00 – 15.30 – Gdańskie Zawody w Poszukiwaniu Bursztynu
* 15.30 – 16.00 – wręczenie nagród
* 16.00 – 17.00 koncert zespołu TKM

Źródło: http://www.mosir.gda.pl/pl/nowosci/bursztyny2009


 

 


Copyright 2001-2099 - hynio portal